logo

Centrum Lawinowe na Kalatówkach otwarte. Przyjdź i trenuj!


Tatrzański Park Narodowy i PZU zapraszają wszystkich chętnych do korzystania z centrum lawinowego na Kalatówkach. Centrum czynne jest przez całą zimę. Można z niego korzystać nieodpłatnie, każdego dnia od świtu do zmierzchu. Warunkiem jego działania jest zaleganie pokrywy śnieżnej. W każdą sobotę i niedzielę zimy (do końca marca) w godzinach 10–15 w centrum będzie pełnić dyżur osoba przeszkolona, która objaśni zasady działania centrum, oraz w razie potrzeby udostępni zestaw lawinowy.

Zestaw treningowy składa się z konsoli sterującej oraz zakopywanych pod śniegiem „ofiar” (nadajniki). Stosując własne zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopata) i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy po śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki. Gdy na konsoli sterującej wybierzemy liczbę „ofiar”, wyświetli nam się czas, w jakim powinniśmy je zlokalizować i wydobyć.

Centrum zakupiono w ramach akcji „Lawinowe ABC” dzięki zaangażowaniu w akcję PZU. „Obszar bezpieczeństwa jest dla nas priorytetem. W ciągu całego roku na jego promocję przeznaczamy miliony złotych. Lawinowe ABC, jako jedne z nich, są wspierane przez PZU kolejny raz i jestem bardzo zadowolony z efektów, jakie przynoszą. Regularność to podstawowa zasada, jaką stosujemy w swoich programach prewencyjnych. Dzięki niej rośnie skuteczność naszych działań. CSR to dla nas bowiem coś więcej niż kampania firmowa. Czujemy się odpowiedzialni za bezpieczeństwo Polaków.” – tłumaczy Piotr Glen, Dyrektor ds. Zaangażowania Społecznego PZU - strategicznego partnera akcji.

Dodajmy, że identyczny zestaw działa w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, przy Biurze Turystyki Górskiej 5+.

To już czwarta edycja akcji Lawinowe ABC, której celem jest promocja bezpiecznych zachowań zimą w górach. Akcja składa się z szeregu zróżnicowanych działań, głównie o charakterze edukacyjnym. Jej ideą jest uświadomienie odbiorcom – wszystkim zainteresowanym zimową działalnością w górach, że wiąże się ona z koniecznością ciągłego zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności.

Najważniejsze działania w ramach czwartej edycji akcji to: działalność treningowego centrum lawinowego na Kalatówkach pod patronatem PZU, montaż kolejnych punktów kontrolnych służących do sprawdzania detektorów lawinowych, wycieczki edukacyjne dla uczniów, oraz ogólnopolski konkurs wiedzy, w którym nagrodą jest m.in. szkolenie lawinowe. Działa strona www.lawinoweabc.pl, zawierająca szereg przydatnych materiałów edukacyjnych. Do nabycia są wydane w ramach poprzedniej edycji akcji: książka „Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów” oraz ulotka „Uwaga, lawiny” (do pobrania w Punkcie Informacji Turystycznej TPN, punktach wejścia do Parku oraz ze strony www.lawinoweabc.pl).

źródło: lawinoweabc.plCopyright nieznanetatry.pl &GÓRY