logo

Duma i zdrada. Rzecz o Goralenvolku


W Zakopanem kręcone są zdjęcia do filmu pod roboczym tytułem „Duma i zdrada” na temat Goralenvolku. Z niecierpliwością oczekiwana jest także książka „Goralenvolk – historia zdrady” autorstwa Wojciecha Szatkowskiego. Ma się ukazać w listopadzie.

„Duma i zdrada” jest to fabularyzowany film dokumentalny. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento, reżyserami - Mirosław Krzyszkowski i Dariusz Walusiak. Zamysłem reżyserów jest ukazanie zjawiska Goralenvolku w kontekście rodzin, również potomków osób uwikłanych w kolaborację Niemcami. Chcą także ukazać podziemny ruch na Podhalu, tym działalność Konfederacji Tatrzańskiej.
 
Zdjęcia do filmu realizowane będą m.in. w sobotę i niedzielę w Zakopanem. Wezmą w nich udział świadkowie tamtych czasów oraz członkowie rodzin, które żyły w czasie wojny. Film zostanie wyemitowany w TVP Kraków prawdopodobnie w grudniu. W realizacji pomaga Wojciech Szatkowski – historyk, pracownik Muzeum Tatrzańskiego, znawca historii regionu. W listopadzie ma się ukazać jego książka „Goralenvolk – historia zdrady”, efekt wielu lat jego badań nad zjawiskiem Goralevolku.

Stowarzyszenie Auschwitz Memento ma na swoim koncie filmy dokumentalne ukazujące tragiczne, a często mało znane wydarzenia z czasów wojny. Ostatnio światło dzienne ujrzał film „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”. Polecamy stronę stowarzyszenia: www.auschwitzmemento.pl.


Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY