logo

Ludzie Tatr
Maciej Szopa (1977-2019)

Maciej Szopa (1977-2019)

2019-05-27
Niestety dzisiejsze doniesienia o tragedii w Alpach okazały się dla nas druzgocące - Polak, o którym wspominają media to nasz przyjaciel, współpracownik i wieloletni współtwórca GÓR, Administrator Nieznanych Tatr - Maciej Szopa. Brak nam słów by wyrazić co w tym momencie czujemy... Rodzinie, przyjaciołom Maćka składamy najszczersze wyrazy kondolencji.

Henryk Bednarski - życie jak tatrzański szus

Henryk Bednarski - życie jak tatrzański szus

2015-12-18
W 100-letniej historii SN PTT jest postacią szczególną: przez wiele lat reprezentował barwy klubowe w kraju i za granicą, uczestnicząc w licznych zawodach narciarskich. Oprócz tego był znakomitym taternikiem, narciarzem i ratownikiem TOPR. W jednym z ostatnich numerów „Gór” pisaliśmy obszernie o Henryku Bednarskim. Na stronie www. krótki tekst i bogata galeria zdjęć tego niezwykłego wspinacza. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Zmarła Krystyna Sałyga - Dąbkowska

Zmarła Krystyna Sałyga - Dąbkowska

2015-04-10
6 kwietnia w wieku 85 lat zmarła w Zakopanem Krystyna Sałyga-Dąbkowska. Urodziła się w 1930 roku w Milanówku, całe swoje dorosłe życie związana z Tatrami. Instruktor wspinaczki i narciarstwa, przewodnik tatrzański, ratownik TOPR, dziennikarka. Wzięła udział w ponad 30 wyprawach ratunkowych.

Zmarł Wojciech Marczułajtis

Zmarł Wojciech Marczułajtis

2014-02-09
 Zmarł Wojciech Marczułajtis, narciarz i snowboardzista, przewodnik tatrzański I kl., były prezes Stowarzyszenia Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy.

Wędrówki po Tatrach

Wędrówki po Tatrach

2012-10-21
- Miałam 17 lat, kiedy „na kolanie” pisałam sobie zezwolenie od rodziców na uczestnictwo w kursie taternickim w Betlejemce – mówi Zofia Bachleda, przewodnik tatrzański, kaskader i instruktor narciarski. Zapraszamy do lektury wywiadu!

Pisane dla Ciebie i dla siebie: esej 5. Juliusz Żuławski - między literaturą a Tatrami

Pisane dla Ciebie i dla siebie: esej 5. Juliusz Żuławski - między literaturą a Tatrami

2012-10-16
Odeszli tak niedawno. Z wyjątkiem jednego, który jest, gdzieś tam, w szczelinie lodowca pod najwyższym szczytem Europy. Niebieski lód zachował Jego niezwykłą urodę, być może mimikę twarzy. „Wawa” został więc wiecznie młodym... A pozostali? Marek – wspaniały malarz, Juliusz – człowiek kultury, pisarz, prezes Pen-Clubu. Marek, Juliusz i Wawrzyniec Żuławscy. O takich jak oni mówi się: „wybrańcy bogów”.

Pisane dla Ciebie i dla siebie: esej  4. Stanisław Zdyb - wolny duch

Pisane dla Ciebie i dla siebie: esej 4. Stanisław Zdyb - wolny duch

2012-09-12
Legenda południowej ściany Zamarłej Turni. Narciarz i wspinacz. Taternik i fotograf. Człowiek gór. Zakopiańczyk z wyboru, nie z urodzenia. Ale jedno określenie jest od tych wszystkich ważniejsze. Kiedyś mój przyjaciel Egon (Piotrek Drzewiecki), zapytany o jego stosunek do Gór, z szerokim uśmiechem, jak to on, odpowiedział: - W Górach mogę wszystko. Prawdziwa wolność jest w tej wypowiedzi, jakże wspaniałej, i w wyjątkowo celny sposób odnoszącej się do poniższego tekstu i postaci. Stanisław Zdyb był bowiem takim Wolnym Duchem.

Pisane dla ciebie i dla siebie: esej 4. Henryk Bednarski - pogromca Zamarłej Turni

Pisane dla ciebie i dla siebie: esej 4. Henryk Bednarski - pogromca Zamarłej Turni

2012-08-25
Należał do czołówki wspinaczy zakopiańskich pierwszej dekady XX wieku i to on poprowadził taterników południową ścianą Zamarłej Turni, drogą zwaną do dzisiaj w przewodnikach taternickich „drogą Bednarskiego”. W Zakopanem zasłynął także z tego, że przez ponad 25 lat czynnie uprawiał narciarstwo. Jako zawodnik SN PTT. Był też znanym ratownikiem TOPR. Mowa o Henryku Bednarskim. Popularny „Bednarz” lub „Dziadek” był w Zakopanem okresu międzywojnia postacią powszechnie znaną i lubianą. Zakopanemu przybył jeszcze jeden wspaniały człowiek. Kolejny zakopiański kolorowy ptak.

Pisane dla Ciebie i dla siebie: esej 3. Mieczysław Karłowicz - sięgnąć po złoty promień

Pisane dla Ciebie i dla siebie: esej 3. Mieczysław Karłowicz - sięgnąć po złoty promień

2012-08-15
Czy można się zatracić w swojej pasji? Czy można kochać Góry miłością niezmierzoną, tak wielką, że przesłania ona życie codzienne i zawodowe? Można. Takim wielbicielem naszych najwyższych szczytów był Mieczysław Karłowicz. Osoba obdarzona wielką górską pasją, nie mniejszą wrażliwością, estetyzmem, taternik, narciarz, fotograf i człowiek gór. Góry stworzyły Karłowicza i Góry go zabiły. Zanim to się jednak stało, sięgnął on po złoty promień... Co to oznacza w konkretnym jego przypadku? Sięgnął do istoty swojej pasji górskiej, dotknął najpiękniejszych pokładów swojej duszy, człowieczeństwa i osobowości. I chociaż cena tej fascynacji Tatrami była wysoka – można powiedzieć: najwyższa – to jest ona dowodem na to, że życie z pasją i dla pasji jest niezwykłym darem. Darem, który otrzymuje się od Tych z Góry nieprzypadkowo zupełnie i na całe życie. Ale jest i druga strona medalu: na taki dar zasługują tylko nieliczni, prawdziwi wybrańcy bogów. On takim był.

Pisane dla Ciebie i dla siebie: esej 2. Ruda i ”Opcio”. Przyjaźń niezwykła, a może coś więcej?

Pisane dla Ciebie i dla siebie: esej 2. Ruda i ”Opcio”. Przyjaźń niezwykła, a może coś więcej?

2012-08-07
Lato to czas odpoczynku, relaksu i podróży w gronie przyjaciół. Na ten czas wygrzebałem z archiwów Muzeum Tatrzańskiego i niemniej przepastnych swoich zasobów, coś wydaje mi się wyjątkowego. Mój pomysł jest prosty. Chcę pokazać jedną z najbardziej tajemniczych par tatrzańskich. Piszę poniżej o „Rudej” – Wandzie Gentil-Tipppenhauer-Widigierowej i Józefie Oppenheimie Opciu. Unosi się nad nimi mgiełka tajemnicy. Czy rzeczywiście byli parą? Czy też tylko przyjaciółmi? Ten tekst nie do końca daje jasną odpowiedź na to pytanie, ale jest próbą. Mam nadzieję, próbą ciekawą. A przy okazji, ale planowo, jest przypomnieniem tych pięknych tatrzańskich postaci.

Pisane dla Ciebie i dla siebie: esej 1. Stanisław Motyka - mój przyjaciel granit

Pisane dla Ciebie i dla siebie: esej 1. Stanisław Motyka - mój przyjaciel granit

2012-07-30
Był postacią. W świecie wspinaczy zakopiańskich niekwestionowanym autorytetem. Spośród polskich skoczków i olimpijczyków w narciarstwie wyróżnia się tym, że oprócz sportu narciarskiego uprawiał taternictwo. Granit był jego przyjacielem, niemym, choć pewnie przychylnym świadkiem jego największych sukcesów taternickich. Chodził po Tatrach zwinnie jak kot, wspinał się szybko, elegancko przechodząc trudne partie skalne lekko, jakby nie sprawiały mu trudności. Był też pierwszym niegóralem, który otrzymał blachę przewodnicką i autorem słynnego w kręgach taternickich lat 30. trawersu w poprzek Zamarłej Turni. Bohaterem mojego tekstu z cyklu „Pisane dla Ciebie i dla siebie” jest Stanisław Motyka – „esteta skały”, który zostawił po sobie około pięćdziesięciu pięknych i trudnych dróg taternickich.

Przewodnictwo i ratowanie mam we krwi

Przewodnictwo i ratowanie mam we krwi

2012-02-12
Kazimierz Gąsienica Byrcyn pochodzi z najstarszego góralskiego rodu. Jego pradziadek był jednym z pierwszych przewodników tatrzańskich. Również ojciec był słynnym przewodnikiem i ratownikiem. Do jego rodziny należały niegdyś hale pod Kasprowym, gdzie jako mały chłopiec pomagał w wypasie owiec. Kazimierz Gąsienica Byrcyn poszedł w ślady swojego ojca i dziada. Całe zawodowe życie przepracował jak przewodnik oraz ratownik TOPR. Znawca Tatr, historii regionu. Znakomity gawędziarz.

Zofia Gluzińska

Zofia Gluzińska

2011-10-05
Zofia Gluzińska Ta wielokrotna Mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim z lat 50, swoją sportową przygodę zaczęła w latach 40 od jazdy na... łyżwach. Pochodzi z rodziny Gąsieniców - Wawryków, w której mężczyźni byli znanymi przewodnikami tatrzańskimi, obytymi z górami. Dziadek - ratownik TOPR - Jakub Gąsienica Wawrytko - stawiał krzyż na Giewoncie.

Narty - nie wiem, czy ktoś to odczuwa tak jak ja

Narty - nie wiem, czy ktoś to odczuwa tak jak ja

2011-09-28
Zasłynął jako ten, który w czasie wojny na nartach wyskoczył z kolejki na Kasprowy Wierch. Walczył w AK. Ratownik TOPR, narciarz, taternik, przewodnik tatrzański. Dzięki niemu TOPR zaczęło stosować nowoczesne techniki ratownicze, m.in. tzw. zestaw Grammingera. Pionier w szkoleniu psów ratowniczych w Pogotowiu Tatrzańskim. Józef Uznański.

Pięknej Helenie - w 70-lecie śmierci

Pięknej Helenie - w 70-lecie śmierci

2011-09-14
12 września mija 70-rocznica śmierci wybitnej zakopiańskiej narciarki, kurierki tatrzańskiej, Heleny Marusarzówny. Jest to postać, o której Zakopane zawsze powinno pamiętać. Patriotka – świetna narciarka i kobieta o wyjątkowej, powiedziałbym zjawiskowej urodzie, jest symbolem pewnej epoki. Warto jednak powiedzieć, że piękno Heleny szło w parze z jej wyjątkowym – także pięknym, pełnym dobroci i patriotyzmu – charakterem.

70. rocznica śmierci gen. Mariusza Zaruskiego

70. rocznica śmierci gen. Mariusza Zaruskiego

2011-04-10
8 kwietnia minęła 70. rocznica śmierci generała Mariusza Zaruskiego – wielkiego Polaka, taternika, prekursora narciarstwa, założyciela TOPR, żeglarza, żołnierza Legionów, artysty – malarza, pisarza, pierwszego kapitana harcerskiego statku flagowego „Zawisza Czarny”, działacza społecznego,  wychowawcy młodzieży.

Zmarł Marian Woyna Orlewicz, człowiek Tatr i nart, najstarszy polski olimpijczyk

Zmarł Marian Woyna Orlewicz, człowiek Tatr i nart, najstarszy polski olimpijczyk

2011-01-16
W wieku 98 lat zmarł Marian Woyna Orlewicz, wybitny narciarz, najstarszy polski olimpijczyk.

Zmarł Zdzisław Dziędzielewicz-Kirkin

Zmarł Zdzisław Dziędzielewicz-Kirkin

2010-09-25
W wieku 94 lat zmarł Zdzisław Dziędzielewicz-Kirkin, jeden z ojców polskiego taternictwa.

Na 100-lecie śmierci Klimka Bachledy

Na 100-lecie śmierci Klimka Bachledy

2010-08-05
100 lat temu, 6 sierpnia 1910 r., na stokach północnej ściany Małego Jaworowego Szczytu zginął, ratując rannego taternika, „król przewodników tatrzańskich”, zastępca Naczelnika TOPR Mariusza Zaruskiego – Klemens Bachleda, zwany powszechnie Klimkiem.
1
2
 
Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY