logo

Muzeum tatrzańskiePierwszy narciarz tatrzański

Pierwszy narciarz tatrzański

2016-02-09
Muzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie narciarskie związane z wystawą „Magia nart – czas  pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 r.” 9 lutego (wtorek), o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25 odbędzie się spotkanie „Stanisław Barabasz – pierwszy narciarz tatrzański”. Wieczór poprowadzi Wojciech Szatkowski. Partnerem spotkania jest Wydawnictwo „Góry”.

Wystawa ”Magia nart ? czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku” w willi Oksza

Wystawa ”Magia nart ? czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku” w willi Oksza

2015-12-29
Pionierzy polskiego narciarstwa: Stanisław Barabasz, Józef Schnaider, Józef Oppenheim, Andrzej Góraś, Leon Loria, Mieczysław Karłowicz, Roman Kordys, Maksymilian Dudryk i Mariusz Zaruski – to bohaterowie projektu, jakiego jeszcze nie było! Pierwsza w historii wystawa pokazująca dzieje polskiego narciarstwa począwszy od pionierskich prób użycia dwóch desek na naszych ziemiach w końcu XIX wieku do roku 1914.

Muzeum Tatrzańskie wśród założycieli Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich

Muzeum Tatrzańskie wśród założycieli Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich

2015-12-18
Głównym wydarzeniem Międzynarodowego Dnia Gór 2015 było podpisanie porozumienia o utworzeniu International Mountain Museums Alliance (IMMA - Międzynarodowy Związek Muzeów Górskich), które miało miejsce 11 grudnia 2015 roku w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO-ONZ w Rzymie.

Tatry i Bieszczady - dumka na dwa serca. Spotkanie w Muzeum Tatrzańskim

Tatry i Bieszczady - dumka na dwa serca. Spotkanie w Muzeum Tatrzańskim

2015-08-24
Muzeum Tatrzańskie i Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej zapraszają na kolejny wieczór górski. Spotkanie „Tatry i Bieszczady – dumka na dwa serca” odbędzie się 27 sierpnia w czwartek o godzinie 18.00 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba. Specjalnie na ten wieczór do Zakopanego dotrą nasi przyjaciele z Cisnej w Bieszczadach. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Wspomnienie o Rudej Wandzie w 50. rocznicę śmierci

Wspomnienie o Rudej Wandzie w 50. rocznicę śmierci

2015-08-03
Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na kolejny Wieczór Czwartkowy. Jego bohaterką będzie Wanda Gentil-Tippenhauer (1899-1965). Spotkanie organizujemy w 50. rocznicę jej śmierci. Drugim z bohaterów będzie Józef Oppenheim – towarzysz życia „Rudej” Wandy. Opowiemy o ich niezwykłej znajomości. Spotkanie poprowadzą: Olga Hadowska i Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Spotkanie z Michałem Jagiełło - promocja książki

Spotkanie z Michałem Jagiełło - promocja książki

2015-03-11
Wydawca – Tatrzański Park Narodowy oraz Partner projektu – Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Michałem Jagiełło, autorem opracowania krytycznego wspomnień Wojciecha Brzegi

Sierpień w Muzeum Tatrzańskim

Sierpień w Muzeum Tatrzańskim

2014-08-11
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego przygotowało dla turystów i zakopiańczyków bardzo ciekawą ofertę. Zapraszamy Państwa serdecznie na wystawy w filiach Muzeum, wieczory czwartkowe z Muzeum Tatrzańskim, spotkania górskie „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, podwieczorki u Pana Kornela w Muzeum Kornela Makuszyńskiego i inne wydarzenia.

”Ruda” Wanda - pomiędzy malarstwem a Tatrami

”Ruda” Wanda - pomiędzy malarstwem a Tatrami

2014-03-27
 Muzeum Tatrzańskie zaprasza w dniu 30 marca 2014 r. o godzinie 17.00 do Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza. Muzeum Tatrzańskie na wieczór poświęcony postaci Wandy Gentil-Tippenhauer-Widigierowej, zwanej Rudą Wandą. Będzie to zarazem ostatnie spotkanie na wystawie „Ruda Wanda i Opcio – zakopiańskie love story?”. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski. O Rudej opowie także Teresa Szeptyńska.

Obecność Jacka Kuronia

Obecność Jacka Kuronia

2014-01-29
Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach oraz Muzeum Tatrzańskie zapraszają na spotkanie "Obecność Jacka Kuronia". 

O NARCIARSKIEJ MODZIE W DWORCU TATRZAŃSKIM

O NARCIARSKIEJ MODZIE W DWORCU TATRZAŃSKIM

2014-01-17
 Serdecznie zapraszamy na kolejny wieczór narciarski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Tym razem motywem przewodnim będzie narciarska moda sprzed prawie 100 lat. Spotkanie pod tytułem „Pumpki, swetry i czapka amundsenka - czyli to i owo o dawnej modzie narciarskiej” rozpocznie się o godz. 18 w środę 22 stycznia 2014 w Dworcu Tatrzańskim, ul. Krupówki 12. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Organizatorem wieczoru jest Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie.

Spotkanie z Pawłem Barabaszem i jego filmami w Willi Oksza

Spotkanie z Pawłem Barabaszem i jego filmami w Willi Oksza

2013-12-27
 Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na SPOTKANIE Z PAWŁEM BARABASZEM, słowackim reżyserem, oraz pokaz jego nowych filmów "Opowieści o tatrzańskich szczytach" (część 5, Rysy i Mnich) i "Poszukiwacze cienia" w niedzielę 29 grudnia o godz. 17 w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza.

Plakaty Muzeum Tatrzańskiego w Museo Nazionale Della Montagna w Turynie

Plakaty Muzeum Tatrzańskiego w Museo Nazionale Della Montagna w Turynie

2013-12-15
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem już od 5 lat współpracuje z Narodowym Muzeum Górskim w Turynie we Włoszech. Najnowszym z szeregu wspólnych przedsięwzięć jest wystawa Muzeum Tatrzańskiego w Turynie, zatytułowana TATRZAŃSKIE SPOTKANIA. PLAKATY TURYSTYCZNE I SPORTOWE 1900-1950 (INCONTRI SUI TATRA. MANIFESTI DI TURISMO E SPORT 1900-1950).

Ja pójdę górą

Ja pójdę górą

2013-11-05
 JA PÓJDĘ GÓRĄ – WYSTAWA FOTOGRAFII ANNY DELIMAT. Zaprasza Muzeum Tatrzańskie -  Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25. 

Czas letni w Muzeum Tatrzańskim

Czas letni w Muzeum Tatrzańskim

2013-07-19
Na czas wakacji Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem proponuje nowe godziny otwarcia muzeów i galerii. Dzięki temu  możne odwiedzać Muzeum i jego galerie w późniejszych godzinach, po zejściu z górskich szlaków. 

Ślicznotki na śniegu

Ślicznotki na śniegu

2013-06-24
KOBIETY I GÓRY. Temat trudny ponieważ niesie ze sobą niebezpieczeństwo odniesienia do licznych stereotypów. W okresie pomiędzy XIX i XX wiekiem rozpowszechnia się postać kobiety radosnej, naturalnej, bez problemów, swobodnej, beztroskiej i często chic. Taka kobieta spogląda z litograficznych okładek czasopism okresu fin de siècle oraz jeszcze częściej z okładek pierwszych rotograwiurowych magazynów na początku XX wieku.

Siedmiu wspaniałych

Siedmiu wspaniałych

2013-02-13
czyli opowieści o narciarzach: Henryku Mückenbrunnie, Aleksandrze Rozmusie, Kazimierzu i Aleksandrze Schiele, Leszku Pawłowskim, Władysławie Gąsienicy „Pazdurze” i Stanisławie Gąsienicy-Sieczce. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Organizatorami spotkania są Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie.

60+ KULTURA W MUZEUM TATRZAŃSKIM

60+ KULTURA W MUZEUM TATRZAŃSKIM

2012-09-25
Popieramy akcję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 60+ KULTURA i przyłączamy się do niej z przyjemnością już po raz drugi.

O ”Goralenvolku” w Willi Koliba

O ”Goralenvolku” w Willi Koliba

2012-07-19
Zapraszamy na kolejne spotkanie z książką Wojciecha Szatkowskiego „Goralenvolk. Historia zdrady” w piątek 20 lipca o godz. 18 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Spotkanie organizują Muzeum Tatrzańskie, Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego i Wydawnictwo „Kanon”.

Środa z Muzeum Tatrzańskim: Dolina Kościeliska w opisie ks. Eugeniusza Janoty

Środa z Muzeum Tatrzańskim: Dolina Kościeliska w opisie ks. Eugeniusza Janoty

2012-07-02
Dolina Kościeliska jest znana i opisywana już od ponad 150 lat. Jeden z pierwszych opisów przewodnikowych jest pióra księdza Eugeniusza Janoty i pochodzi z jego przewodnika „Przewodnik w wycieczkach na Babią Górę, do Tatr i Pienin. Z mapą i widokami”. Książkę tą wydano w 1860 r., nakładem Juliusza Wildta i jest to pierwszy przewodnik po Tatrach, wydany w języku polskim. W naszym serwisie obszerny fragment tego dzieła, pokazująca Dolinę Kościeliską oczami Janoty. Zdumiewa wiele elementów. Szczegółowość opisu. Elementy przyrodnicze, a także ciekawostki, związane z górnictwem i pasterstwem, a nawet onomastyką (nazwami) w tym rejonie.

MALINOWSKI - SZCZUKA - BRIGGS - HERZOG - SAUDAN...

MALINOWSKI - SZCZUKA - BRIGGS - HERZOG - SAUDAN...

2012-06-16
Serdecznie zapraszamy na kolejny wieczór górski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim” pod tytułem "Z pasji do Gór 2”, który odbędzie się w czwartek 21 czerwca 2012 o godz.18. Bohaterami spotkania będą: zdobywca Annapurny – Maurice Herzog, narciarze ekstremalni Bill Briggs i Sylvain Saudan, zakopiański ski-alpinista i naczelnik TOPR Piotr Malinowski oraz znakomity wspinacz z lat 20-tych XX wieku Mieczysław Szczuka. Spotkanie poprowadzą: Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego i Marcin Kuś.
1
2
3
 
Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY