Do Zakopanego zaczynają zjeżdżać fani gór i wspinaczki z Polski i zagranicy. W środę 2 września pod Giewontem rozpoczynają się 11. Spotkania z Filmem Górskim.
W sobotę 15 sierpnia przed świtem w Dolinie Chochołowskiej zapalą się czołówki - o 4 rano 350 zawodników wystartuje w II edycji Flexistav Biegu „Granią Tatr”. Przyjdzie im się zmierzyć z jedną z najtrudniejszych tras w Polsce: na dystansie 71km pokonają +5000/-4950m przewyższenia i przebiegną min. granią Grześ - Wołowiec - Starorobociański Wierch, przez Czerwone Wierchy, Kasprowy i Krzyżne. Meta będzie usytuowana przy Stadionie COS Zakopane, nieopodal Wielkiej Krokwi i ronda Jana Pawła II w Zakopanem. Zwykle turyści potrzebują trzech dni, by pokonać tę trasę…
Dwa lata temu, na uczęszczanej przez tysiące turystów popularnej drodze do Morskiego Oka, pseudokibice Wisły Kraków wymalowali farbami hasła sławiące ich drużynę. Tym razem – i to dużo wyżej – głupotą popisali się kibole Śląska Wrocław i „zakochani”.
Jak co roku z przyjemnością zapraszamy wszystkich wspinaczy i taterników jaskiniowych na obozowiska taternickie na polanach: Szałasiska i Rogoźniczańskiej. Korzystać z nich mogą wyłącznie osoby zrzeszone w PZA, w federacjach należących do UIAA oraz wspinacze niezrzeszeni.
W słowackiej części Tatr Wysokich, na Galerii Osterwy, zespół Ondrej Bizub – Matúš Šestina wytyczył nową drogę. Linia o nazwie Autonovy powstała 13 czerwca i prowadzi lewą częścią pn.- zach. ściany tzw. Lewej Turni na Galerii, w pobliżu innej drogi Ondreja Bizuba – szóstkowej Ondrejovej cesty (którą tenże autor wytyczył samotnie z asekuracją poprzedniej jesieni, 19.X.2014 r.).
Tatry kojarzone są raczej z troszkę większymi formami skalnymi. Jednak piękne doliny skrywają również całkiem sporo głazów idealnie nadających się do bulderingu. Zobaczcie kilka ujęć z sesji w Dolinie Zeleneho Plesa w słowackiej części Tatr.
W ostatni weekend marca odbyła się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich trzecia edycja Dni Lawinowo Skiturowych. Spora frekwencja biorąc pod uwagę niesprzyjającą aurę potwierdziła bardzo duże zainteresowanie edukacją górską.
W dniach 13-22 marca 2015 r. w Tatrach słowackich w dolinie Kieżmarskiej odbyło się II zgrupowanie szkoleniowo-unifikacyjne Polskiego Związku Alpinizmu dla uczestników programu Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera. W trakcie tego obozu kierowanego przez Jerzego Natkańskiego nasi himalaiści mieli okazje uczestniczyć w szeregu wykładów, ćwiczeń oraz wspinaczek koordynowanych przez instruktorów PZA Jacka Czecha (KW Katowice, „W SKALE”) i Jana Kuczerę (KW Kraków, „HardRock”) oraz lekarzy i ratowników będącymi uczestnikami obozu.
Do tragicznego w skutkach wypadku wspinaczkowego doszło w Tatrach Słowackich w pn.- zach. ścianie Tępej - szczytu wznoszącego się nad Doliną Złomisk (odnogą Doliny Mięguszowieckiej) i opadającego do tej doliny pn.- zach. ścianą o wysokości około 500 m.
W 100. rocznicę śmierci Stanisława Witkiewicza, wielkiego architekta, twórcy „stylu zakopiańskiego” i 130. rocznicę urodzin jego syna Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” – pisarza, dramaturga i malarza Miasto Zakopane zaprasza na etiudę filmową „Pewnego razu…” w reżyserii Jana Wierzejskiego i Kuby Łubniewskiego.
W sobotę, 24 stycznia, w godzinach południowych, Horská Záchranná Služba przyjęła zgłoszenie o zejściu lawiny w Dolinie Zimnej Wody (Malá Studená Dolina).
Tatrzański Park Narodowy i PZU zapraszają wszystkich chętnych do korzystania z centrum lawinowego na Kalatówkach. Centrum czynne jest przez całą zimę. Można z niego korzystać nieodpłatnie, każdego dnia od świtu do zmierzchu. Warunkiem jego działania jest zaleganie pokrywy śnieżnej. W każdą sobotę i niedzielę zimy (do końca marca) w godzinach 10–15 w centrum będzie pełnić dyżur osoba przeszkolona, która objaśni zasady działania centrum, oraz w razie potrzeby udostępni zestaw lawinowy.
Były w Tatrach dramaty i tragedie, o których opowiada się do dziś. Jednymi z najbardziej zagadkowych są niewyjaśniona do dziś tajemnicza i nagła śmierć trzech turystów w rejonie Lodowej Przełęczy, dramat w żlebie Drège’a, a także z pozoru łatwa wycieczka na Czerwone Wierchy.
Ok. 100 osób wzięło udział w Akademii Górskiej, która w miniony weekend odbyła się w Tatrach. Przez 2 dni kilkuosobowe grupki uczestników pod okiem ekspertów – przewodników wysokogórskich Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich (IVBV) i ratowników TOPR – szkoliła się z podstaw lawinoznawstwa, turystyki wysokogórskiej, ratownictwa partnerskiego, narciarstwa wysokogórskiego, nawigacji, ratownictwa w terenie. Była to pierwsza, bardzo udana, zimowa edycja Akademii.