logo

Tatry narciarskoZ głową w górach - relacja z jednodniowej wycieczki freeride?owo - skiturowej w okolicach Hali Gąsienicowej w Tatrach

Z głową w górach - relacja z jednodniowej wycieczki freeride?owo - skiturowej w okolicach Hali Gąsienicowej w Tatrach

2015-12-18
W krótki filmie przedstawione zostały kolejne etapy wyjścia w góry - od planowania trasy i sprawdzenia aktualnych warunków, poprzez przygotowanie sprzętu, aż po zasady związane z bezpiecznym poruszaniem się w terenie wysokogórskim (nie tylko na nartach).

Legalny freeride w Tatrach

Legalny freeride w Tatrach

2015-12-09
Nasze małe Tatry, pod wieloma względami najpiękniejsze i najbardziej dostępne góry, dla narciarzy freeride’owych stanowią nie lada wyzwanie. Rejon Kasprowego Wierchu, jedyne miejsce, gdzie można naprawdę się „wyjeździć”, oferuje nam niewiele dozwolonych tras dostępnych z wyciągów. Dlatego też, jeśli mamy zamiar uprawiać tę jedną z ciekawszych form narciarstwa właśnie tutaj, musimy dodatkowo, prócz umiejętności narciarskich, dysponować niezłą kondycją.

Zawody im. Oppenheima - relacja

Zawody im. Oppenheima - relacja

2015-04-02
W niedzielę 22 marca 2015 r. Odbyły się po raz czternasty zawody, których patronem jest Józef Oppenheim. W XIV. Pucharze SN PTT / KW Zakopane im. Józefa Oppenheima wystartowało w tym roku 70 zawodników. Trasa tradycyjnie prowadziła w masywy Grzesia, Rakonia, na Długi Upłaz i do Krowińca. Zawody miały w tym roku rangę Pucharu Polski PZA w ski-alpinizmie.  

Narty i żarty, czyli historia polskiego narciarstwa pół żartem pół serio

Narty i żarty, czyli historia polskiego narciarstwa pół żartem pół serio

2015-01-10
Narty to wspaniały sport. Łączący ludzi swobodą przebywania w „białym świecie”. Warto pamiętać jednak, że narty to także sytuacje komiczne, a nawet arcykomiczne. Tu ktoś zaryje nosem w śnieg, inny zabłądzi i zamiast zjechać do Kuźnic, wpada jak bomba do Podbańskiej z numerem startowym na plecach, tamten złamie nartę. Można opowiedzieć i napisać całe opasłe tomisko o wesołych sytuacjach narciarzy w górach. Wybrałem z ogromnego archiwum Muzeum Tatrzańskiego i swojego szereg opowieści o „nartach i żartach” z dawnych lat. Jest to opowieść o historii polskiego narciarstwa opowiedziana pół żartem, pół serio... Opowieści zakopiańskich i lwowskich taterników i narciarzy, sprzed ponad 100 lat, okraszone fragmentami książki „W stronę Pysznej”. Miłej lektury.

Lewy Zachód Abgarowicza narciarsko

Lewy Zachód Abgarowicza narciarsko

2014-04-24
5 kwietnia br. Magdalena Derezińska-Osiecka (DYNAFIT Tatra Running Team), Jakub Ciskowski (KW Orka Sopot) i Filip Kaczkowski (KW Orka Sopot) dokonali zjazdu Lewym Zachodem Abgarowicza, czyli zachodem na północnych zboczach Cubryny nad Morskim Okiem.

Kurs instruktora narciarstwa wysokogórskiego 2014

Kurs instruktora narciarstwa wysokogórskiego 2014

2014-01-01
 Komisja Narciarstwa Wysokogórskiego PZA informuje, że w sezonie zimowym 2013/2014 zostanie zorganizowany kurs na stopień instruktora narciarstwa wysokogórskiego.

Szalona szarża jeźdźców Rohanu

Szalona szarża jeźdźców Rohanu

2012-07-10
Sezon ski-turowy zakończył się w Tatrach ponad miesiąc temu. Ale dlaczego by nie powspominać, jaki był? Przynajmniej dla ochłody:) w te upalne dni. Na portalu nieznane tatry relacja z wycieczki ski-turowej w rejonie Czerwonych Wierchów. Kwiecień. Tego dnia mieliśmy z Maćkiem zrobić na nartach Lodową Przełęcz i zjechać z niej do Doliny Jaworowej i Jaworzyny Spiskiej. Jednak start w zawodach im. Piotra Malinowskiego (dzień wcześniej), wcześniejsze długie „wyrypy”, wiosenne zmęczenie dały znać o sobie. I nie poszliśmy. Spotkaliśmy się w Kuźnicach. Wieje, kolejka nie chodzi. Pogoda jednak dobra. Żal, że nie jesteśmy na Lodowej miesza się z postanowieniem: - zróbmy coś tego dnia. Stąd krótka decyzja: - idziemy na Kondratową.  Tam może się coś „urodzi” z naszych narciarskich planów. Wyprawa na Lodową po raz kolejny legła w gruzach. Czy jednak ostatecznie i nieodwracalnie?

Mistrzowski sezon

Mistrzowski sezon

2012-05-22
Ostatnie wiosenne zjazdy i roztrenowanie po zimie, to okazja do podsumowań. Był to dla Klaudii Tasz sezon męczący, a równocześnie najlepszy w jej dotychczasowej przygodzie ze skialpinizmem. Wyniki mówią same za siebie. Zdobyła Mistrzostwo Polski i Puchar Polski. Zajęła 5 miejsce w team’ach (z Anią Figurą) na Mistrzostwach Europy we Francji oraz 7 miejsce w kultowych zawodach Pierra Menta (z Magdą Derezińską-Osiecką). Ponownie zdobyła też Puchar Europy Środkowej, a przy okazji tych startów jednocześnie Mistrzostwo Słowacji.

Impresje narciarskie Anno Domini 2012

Impresje narciarskie Anno Domini 2012

2012-05-16
Sezon ski-turowy 2011/2012 zakończył się. Z niego wynika poniższy tekst. Przypominam w nim kilka wycieczek ski-turowych, które moim zdaniem wyjątkowo się udały. Takie wspomnienia są jak włoskie wino – bezkonkurencyjne. Będzie w nich mowa o: fantazyjnym zjeździe Doliną Tomanową w wielkich śniegach i mrozach, wiosennych zjazdach w okolicach Dolin Chochołowskiej i Łatanej oraz o nieznośnej lekkości bytu w Górach. Jeżeli chcecie Państwo to poczytajcie. Serdecznie zapraszam też do galerii zdjęć. No to cześć! Do następnego sezonu.  

Zakończenie sezonu ski-turowego inaczej...

Zakończenie sezonu ski-turowego inaczej...

2012-05-07
Tak jak wszystko w naszym życiu, tatrzańska zima też się kiedyś kończy. W drugiej dekadzie maja śnieg znika, spłukiwany przez ciepłe deszcze, rozpuszczany przez wysokie słońce, niemniej duże temperatury i jeszcze cieplejsze wiatry halne. Narciarzy w Zakopanem ubywa z reguły już w kwietniu, a znikają zupełnie, jak mgła z Pyszniańskiej Przełęczy, po weekendzie majowym. Jednak narciarze ski-turowi nie oddają jeszcze pola. W dalszym ciągu z uporem maniaka szukają stromych żlebów i stoków. Z reguły przecież, w kilku miejscach w Tatrach, da się zjeżdżać na nartach do końca maja, a nawet w czerwcu. Tam właśnie organizowałem zakończenia swoich kolejnych sezonów ski-turowych. Każde z nich było inne i przyniosło różne, nieoczekiwane nawet scenariusze. Chcecie Państwo, to poczytajcie. Serdecznie zapraszam.

Promocja przewodnika ”Skitouring w Tatrach Polskich”

Promocja przewodnika ”Skitouring w Tatrach Polskich”

2012-04-26
W zakopiańskim Dworcu Tatrzańskim, przy licznie zgromadzonej publiczności, odbyła się promocja przewodnika „Skitouring w Tatrach Polskich” oraz spotkanie z jego autorem Wojciechem Szatkowskim.

XV Memoriał Piotra Malinowskiego w narciarstwie wysokogórskim

XV Memoriał Piotra Malinowskiego w narciarstwie wysokogórskim

2012-04-23
Za nami XV Memoriał Malinowskiego, stanowiący jednocześnie tradycyjne zakończenie sezonu startowego.  Trasa zawodnicza wiodła z Murowańca przez Liliowe, Świnicką Przełęcz, Karb, Zawrat, Kozią Przełęcz do Murowańca. Prawdziwa, wysokogórska trasa. Zawody zorganizowali: Tatrzański Klub Narciarski TATRA TEAM oraz TOPR. Zapraszamy do galerii zdjęć z zawodów autorstwa Moniki Strojny.

Potrójny sukces zakopiańskiej skialpinistki

Potrójny sukces zakopiańskiej skialpinistki

2012-04-23
Wygrywając XV Memoriał im. Piotra Malinowskiego, Klaudia Tasz została mistrzynią Polski w skialpinizmie i równocześnie zdobyła Puchar Polski 2012! Jej potrójnym sukcesem a zarazem pobiciem kobiecego rekordu trasy zakończyły się górskie zmagania zawodników podczas zawodów rozgrywanych w rejonie Hali Gąsienicowej w Tatrach.

Ski-turowa wiosna w Chochołowskiej

Ski-turowa wiosna w Chochołowskiej

2012-04-17
Tego roku w Tatrach panują jeszcze wiosną znakomite warunki narciarskie. Tak dobrych już dawno nie było. Zachęcamy Czytelników www.nieznanetatry.pl do wycieczek narciarskich w naszych najwyższych górach. Zapraszamy też do naszej foto-galerii, a w niej zdjęcia z wycieczki ski-turowej w Dolinie Chochołowskiej. Dziennikarze portalu: Agnieszka Szymaszek i Wojtek Szatkowski odbyli z przyjaciółmi ładną wyprawę na Kończysty Wierch. Zapraszamy do oglądania zdjęć:) Mamy nadzieję, że zdjęcia będą wystarczającą zachętą. Do zobaczenia na grani Tatr Zachodnich!

XV Memoriał Piotra Malinowskiego w ski-alpinizmie - 21 kwietnia 2012

XV Memoriał Piotra Malinowskiego w ski-alpinizmie - 21 kwietnia 2012

2012-04-15
Tradycyjnie w kwietniu TKN Tatra Team i TOPR zapraszają na Memoriał Piotra Malinowskiego w ski-alpinizmie.Te największe w Polsce zawody, będące kwintesencją narciarstwa wysokogórskiego odbędą się w Rejonie Hali Gąsienicowej 21 kwietnia 2012.

Trasy dla biegaczy narciarskich na Kalatówkach!

Trasy dla biegaczy narciarskich na Kalatówkach!

2012-03-27
Zapraszamy na Polanę Kalatówki- trasa dla biegaczy narciarskich już została przygotowana. Można przyjść i potrenować na biegówkach (styl dowolny). Źródło: www.zakopanedlaciebie.pl

I już po Memoriale

I już po Memoriale

2012-03-25
No tak, skończył się, a raczej odbył się... Parafrazując rządowe komunikaty o postępach w drogownictwie można napisać, że „W tym roku oddano do użytku całkowicie nową trasę zawodów...”. Coś w tym jest. Rejon Ornaku i jego zachodnie stoki stały się miejscem zmagań Memoriału Jana Strzeleckiego po raz pierwszy.

Z numerem startowym przez granicę

Z numerem startowym przez granicę

2012-03-14
Karol Życzkowski. Ilustrowane, wyjątkowe, autorskie wspomnienia z Memoriału Jana Strzeleckiego – pierwszych polskich zawodów w narciarstwie wysokogórskim (edycje 1989-1995). Przeczytajcie i obejrzyjcie zdjęcia!

XXIV Memoriał Jana Strzeleckiego - zawody w narciarstwie wysokogórskim... inaczej

XXIV Memoriał Jana Strzeleckiego - zawody w narciarstwie wysokogórskim... inaczej

2012-03-08
Narciarstwo wysokogórskie? Start! Na fokach pod górę, zdjęcie fok, zjazd i znowu... i tak do mety. A dlaczego inaczej? Chociażby dlatego, że ktokolwiek na nich był  wie, że reguły według których rozgrywane są te zawody są inne niż pozostałych.

Pyszna - czyli to i owo o narciarskim ”Eldorado”

Pyszna - czyli to i owo o narciarskim ”Eldorado”

2010-12-13
Czy pamiętasz? Serce, przewodnik, po przeszłości i nieomylny kompas wspomnień, prowadzi w stronę Pysznej, na stare ślady nart, na trasy zimowych wyryp po Tatrach Zachodnich - Wanda Gentil-Tippenhauer, Stanisław Zieliński, W Stronę Pysznej...
1
2
 
Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY