logo

KRONIKA TOPR 02.08.2015


Za nami miesiąc pracowitych dla ratowników TOPR wakacji. Tłumy  gości na Podhalu, tłumy turystów w Tatrach. Nie dziwi więc ilość wypadków, na szczęście nie tragicznych w skutkach. Nie ma dnia by ratownicy po kilka razy dziennie wyruszali na pomoc turystom.

Poniedziałek 27.07.

Po godz. 9-tej z Ornaku do szpitala przewieziono turystkę z objawami silnego zatrucia pokarmowego.

O godz. 10.24 do TOPR zadzwonił turysta informując, że schodząc spod zach. ściany Kościelca poślizgnął się  i doznał urazu nogi, uniemożliwiającego  dalsze schodzenie. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się  w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Po zaopatrzeniu i ubraniu uprzęży ewakuacyjnej, turysta został wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do Zakopanego.

Pomiędzy 12-tą a 15-tą z Hali Gąsienicowej i Rusinowej Polany przetransportowano do szpitala 3 kontuzjowane turystki.

O 16.04 do TOPR dotarła informacja, że na Grzędzie Rysów znajduje się turysta  z 13-letnią córką. Są przemoczeni i zmarznięci. Córka ma problemy z dalszym schodzeniem. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy dostrzegli turystów w dolnej części Grzędy. Po desancie, ratownicy założyli turystom uprzęże ewakuacyjne, w których  zostali wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego.

Po godz. 19-tej na prośbę CPR karetką terenową TOPR przewieziono z Hurchociego Wierchu do szpitala, chorego 81-letniego mieszkańca Witowa.

 

Wtorek 28.08.

O godz. 12.49 powiadomiono TOPR, że około 100 m poniżej wierzchołka Koziego W. po stronie 5-ciu Stawów, została ugodzona w głowę spadającym kamieniem turystka. Wystartował śmigłowiec . Z jego pokładu w pobliżu oczekującej na pomoc turystki,  desantował się jeden z ratowników. Po zaopatrzeniu i założeniu trójkąta ewakuacyjnego, turystka wraz z ratownikiem została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

W czasie trwania akcji ratunkowej na Kozim W. do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z żoną podchodzili Żlebem Kulczyńskiego. Zgubili szlak, weszli w miejsce skąd nie mogą się dalej ruszyć. Z pokładu śmigłowca dostrzeżono turystów w Rysie Zaruskiego. Tam desantowało się dwóch ratowników, którzy asekurując wyprowadzili turystów na szlak. Sami zeszli do Koziej Dolinki, skąd zostali zabrani przez śmigłowiec do Zakopanego.

W czasie trwania akcji w Rysie Zaruskiego powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Nosala kontuzji nogi doznała turystka. Z pomocą pospieszyła 4-ro osobowa ekipa ratowników. Po zaopatrzeniu ranną zniesiono do Kuźnic i samochodem przetransportowano do szpitala.

O 15.17 do TOPR dotarła informacja, że na szlaku z M. Oka do 5-ciu Stawów kontuzji nogi doznał turysta. Z M. Oka w rejon wypadku pospieszył pełniący tam dyżur ratownik, a z Zakopanego, celem przetransportowania turysty wyjechała 3-osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu I pomocy, turystę w noszach zniesiono do samochodu i przetransportowano do szpitala.

Po 18-tej powiadomiono TOPR, że na Karczmisku kontuzji nogi doznała 16-letnia turystka z USA.  Z pomocą pospieszyli ratownicy będący na Hali Gąsienicowej. Po zaopatrzeniu ranną przetransportowano do Murowańca, stamtąd samochodem przewieziono na Brzeziny i przekazano oczekującej tam załodze karetki.

 

Środa 29.07.

Po godz. 18-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono słowacką turystkę z objawami silnej alergii.

 

Czwartek 30.07.

O godz. 17.17 do TOPR zadzwonili turyści informując, że w rejonie Siklawy w Dol. Roztoki napotkali silnie odwodnionego 20-letniego turystę, który nie ma siły iść dalej. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu desantowali się ratownicy w pobliżu miejsca zdarzenia. Po udzieleniu I pomocy, turysta w uprzęży ewakuacyjnej został wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

W trakcie działań pod Siklawą do TOPR dotarła informacja, że poniżej Przeł. pod Kopą Kondracką znajduje się turystka z kontuzją nogi. Po przetransportowaniu do szpitala turysty z  Dol. Roztoki śmigłowiec poleciał do Dol. Kondratowej i przetransportował kontuzjowana turystkę do szpitala.

 

Piątek 31.07.

O godz. 8.03 do TOPR zadzwonił turysta informując, że ma silny ból w rejonie mosta. Nie wie gdzie jest. Wczoraj o 5-tej rano wyszedł ze Stawów na Krzyżne, tam zgubił szlak, poszedł w prawo. Nocował gdzieś w rejonie grani. Podczas rozmowy telefonicznej uzyskano od niego informacje pozwalające ustalić, że turysta najprawdopodobniej znajduje się w masywie Wołoszynów, w jednym ze żlebów spadających w kierunku Dol. Roztoki. Z Centrali na Wodogrzmoty wyjechała 3-osobowa ekipa ratowników celem namierzenia turysty. Ratownicy dostrzegli turystę w Żlebie Siwarnym, spadającym do Wodogrzmotów. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Po założeniu trójkąta ewakuacyjnego został on wraz z ratownikiem  windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

O godz. 11.56 powiadomiono TOPR, że podczas obejścia M. Oka kontuzji nogi doznała 37-letnia turystka z Finlandii. Z pomocą pospieszyła 3-osobowa ekipa ratowników. Po zaopatrzeniu ranną w noszach przetransportowano do M. Oka i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

O godz. 13.06. powiadomiono ratowników, że w rejonie Pustelni Brata Alberta zasłabło 10-cio letnie dziecko. Na miejsce zdarzenia ratownicy pojechali samochodem. Po udzieleniu I pomocy młodą turystę przewieziono do szpitala.

O godz. 14.40 powiadomiono TOPR, że w rejonie Butorowego W. podczas jazdy spadła z konia młoda dziewczyna. W tamten rejon pojechała 4-osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu I pomocy, ze względu na odniesione obrażenia ranna śmigłowcem przetransportowano do szpitala.


Sobota 1.08.

Po godz. 11-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano młodego turystę, z raną ręki wymagającej szycia.

O godz. 14.49 powiadomiono TOPR, że na szlaku pomiędzy Świnicą a Zawratem znajduje się 58-letnia turystka, która ma problemy z przejściem eksponowanego odcinka szlaku. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu miejsca zdarzenia, desantował się jeden z ratowników. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnej, turystka wraz z ratownikiem została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do Zakopanego.

Po godz. 18-tej z Kondratowej do szpitala przetransportowano turystę z urazem nogi. O godz. 18.08 do TOPR dotarła informacja, że podczas zejścia z Przeł. między Kopami do Jaworzynki kontuzji nogi doznał turysta. Z pomocą pospieszyła 7-mio osobowa ekipa ratowników. Po zaopatrzeniu rannego w noszach zniesiono do Dol. Jaworzynki, stamtąd samochodem zwieźli go do Kuźnic, gdzie oczekiwała karetka pogotowia.

W tym czasie z Murowańca do szpitala przetransportowano turystkę z urazem nogi.

Na najbliższy tydzień przewidywana jest w miarę dobra pogoda. Ma być ciepło i słonecznie, ale można spodziewać się również niewielkich opadów. Przed wyruszenie w góry należy zapoznać się z aktualna prognozą pogody.

Adam Marasek  

źródło: topr.plCopyright nieznanetatry.pl &GÓRY