logo

Kronika TOPR 7.10.2013.


Kronika TOPR 7.10.2013.  
Nadesłał Adam Marasek      
08.10. 2013  
Za nami kolejny jesienny tydzień  ze zmienną pogodą w Tatrach. Trochę opadów, trochę słońca , ale przede wszystkim dość chłodno. Na najwyżej położonych szlakach zalegał miejscami śnieg i lód. Takie warunki były przyczyną tragicznego w skutkach wypadku do jakiego doszło podczas zejścia z Rysów.
Niedziela 29.09.
O godz. 14.15 do TOPR zadzwonił turysta informując, że widział jak przed chwilą z dolnej części grzędy Rysów spadł jakiś człowiek. Po chwili kolejny telefon od turystów , którym udało się dojść do leżącego człowieka, którzy poinformowali, że według nich turysta doznał śmiertelnych obrażeń. Wystartował śmigłowiec. Ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku i po chwili stwierdzili zgon 23-letniego turysty. Zwłoki turysty śmigłowcem przetransportowano do Zakopanego.  Turysta schodząc Grzędą Rysów poślizgnął się na zalodzonym odcinku szlaku i  spadł około 150-200 m doznając wielonarządowych śmiertelnych obrażeń. 
Poniedziałek 30.09. 
Po godz. 18-tej z Dol. Strążyskiej do szpitala przewieziono turystkę, która upadając doznała bolesnej kontuzji nogi.
Środa 3.10. 
Po godz. 15-tej z Dol. Kondratowej do szpitala przewieziono turystkę, która upadając doznała bolesnej kontuzji stawu skokowego.
Sobota 5.10.
Po godz. 15-tej z Dol. Roztoki do szpitala przewieziono 41-letniego turystę z Chełmka, który w wyniku poślizgnięcia i upadku doznał bolesnej kontuzji barku. 
 

Pięcistawy. Fot. nieznanetatry.pl

 
Na najbliższy tydzień przewidywana jest w miarę dobra pogoda. Przez większość dni ma być słonecznie i jak na październik ciepło, ale mogą przejść również niewielkie opady deszczu. Na najwyżej położonych szlakach zwłaszcza w zacienionych miejscach, należy spodziewać się płatów śniegu i lodu. Tam należy zachować szczególną ostrożność, gdyż poślizgnięcie i upadek z wysokości może zakończyć się poważnymi kontuzjami.  Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki radzimy zapoznać się z aktualną prognozą pogody.  
 


Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY