logo

Mroczna antyteza. Sylwia Solarczyk o taternictwie jaskiniowym


To, że w jaskiniach jest pięknie, a nawet bajecznie, to nie tylko zasługa natury, ale przede wszystkim fotografującego. Wydobyć piękno jaskiń jest niezwykle trudno, nie tylko z przyczyn technicznych, wynikających z przedzierania się przez ustawiczny mrok, ale także dlatego że niekiedy ciężko podnieś wzrok by w ogóle dostrzec otoczenie. O przybliżenie taternictwa jaskiniowego poprosiłem Sylwię Solarczyk, autorkę prezentowanej tutaj galerii zdjęć. Sylwia jest jedną ze współzałożycielek Tatrzańskiego Klubu Górskiego Vertical (http://www.tkg-vertical.pl/page5.php), wspierającego Tatry Przejścia, którego członkowie wspinają się nie tylko w jaskiniach.
Poproszono mnie abym napisała krótki komentarz do zamieszczonych fotografii i wprowadziła Was –powierzchniowców - w podziemny świat…
 
Trudne to zadanie…bo jakże można to zrobić w kilku zdaniach…Jak Was „zagnać” w mroczne jaskinie skoro kochacie przestrzeń i słońce…Jak spróbować pogodzić, porównać tak dwa zupełnie inne wymiary, pełne sprzeczności i kontrastu.
 
Tu światło - tam niebo bez gwiazd, tu przestrzeń - tam czarne, błotniste, ciasne czeluści, tu poklask dla pokonanych trudności - tam działanie bez „widza”… .” Jaskinia jest antytezą szczytu…wspinaczka jest wywyższeniem, zdobywcę szczytu widać zewsząd…wspinacz zażywa sławy w środowisku wspinaczy, ale podziwiany jest i przez przypadkowych ceprów…Inaczej grotołaz - zamiast ukazywać się - wchodzi w pełne ukrycie…W ukryciu znajduje przewrotną radość” P.B.
Autorka tekstu Sylwia Solarczyk w Jaskini Lodowej w Ciemniaku.
Fot. Alicja Orawiec

 
 

Cały tekst Sylwii Solarczyk oraz wyjątkowe, piekne zdjęcia tatrzańskich (i nie tylko) podziemi znajdziecie na stronie www.tatry.przejscia.pl. Polecamy.


Jaskinia Dudnica. Fot. Sylwia Solarczyk
 
 


Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY