logo

Najpiękniejsze stawy Tatr - subiektywny ranking GÓRNieraz zastanawiałem się, co tak naprawdę jest w Tatrach najpiękniejsze? Może potężne szczyty? Może strzeliste turnie? Może połacie lasów i kosodrzewiny?
A może stawy, których wiele leży na dnie dolin?

I myślę, że właśnie one, bo przecież bez nich nic nie byłoby w Tatrach tak śliczne i urocze. To wielohektarowe stawy i drobne stawki odbijają w swej czarnej, zielonej lub błękitnej toni wyniosłe szczyty i turnie. To wokół nich rozciąga się czasem kobierzec miękkiego posłania traw zachęcający do odpoczynku, a czasem głazy i skały z wyrastającą z dna wysepką. W niektórych pływają pstrągi, a niektóre mają toń tak ciemną, dna nawet przy brzegu. Dolina bez tych odbijających niebo oczek jest jak kwiat bez wody. Smutna i przygnębiająca. Dlatego też w kolejnym Numerze Tatrzańskim nasz ranking GÓR dla tatrzańskiego piękna dotyczy nie – jak przed rokiem i dwoma laty – dolin, ale perełek leżących na ich dnie, czyli tatrzańskich stawów. Każdy z nas ma własne poczucie piękna i nieraz osobiste wspomnienia związane ze stawem, który po raz pierwszy zobaczył, więc pewnie też ułożyłby swoją listę. My na naszej umieściliśmy zarówno stawy powszechnie znane – o urodzie niemal doskonałej, jak również ukryte z dala od zgiełku i nie tak popularne, niemniej niesłychanie urocze i chwytające za serce swym pięknem.

Oto nasza lista piękna wśród tatrzańskich stawów:

1. Morskie Oko (1395 m); Morské Oko. Powierzchnia 34,54 ha (lub nawet 34,92 ha wg in. obliczeń), długość 862 m, szerokość 566 m, głębokość 50,8 m, pojemność
9 935 000 m3, długość linii brzegowej 2613 m.

Najsłynniejsze i największe jezioro tatrzańskie położone po północnej stronie Tatr Wysokich (Polska) u stóp Mięguszowieckich Szczytów, w Dolinie Rybiego Potoku. Uchodzi za najpiękniejsze jezioro tatrzańskie. Otoczone jest najwyższymi szczytami Tatr Polskich (Rysy, Mięguszowieckie Szczyty), a do samych brzegów jego schodzi las, łany kosodrzewiny i stożki piargowe. Przy górnej granicy lasu rośnie tu sporo limb.
Według najnowszych miarodajnych pomiarów Morskie Oko jest największym jeziorem tatrzańskim, a nie drugim z kolei, jak to się często mylnie podawało dawniej. Pod względem głębokości jest piąte, a co do pojemności drugie (po Wielkim Stawie). Morskie Oko jest jednym z paru stawów tatrzańskich, w których żyją ryby – obecnie pstrągi, dawniej również i łosoś dunajcowy, czyli troć. W jeziorze tym żyją też drobne skorupiaki i małże oraz dość liczne glony (np. sinice). Zdecydowana większość turystów podziwia ten piękny staw  jedynie z moreny przy wylocie Rybiego Potoku (obok schroniska im. Stanisława Staszica), ale warto obejść ten staw wygodną ścieżką poprowadzoną wokół jego brzegów lub podejść do Czarnego Stawu pod Rysami, aby zobaczyć go z góry. Najwspanialej wygląda Morskie Oko z otaczających je szczytów, a zwłaszcza z Żabiej Grani, gdyż wtedy ponad taflą stawu widzimy olbrzymie zbocza Miedzianego, pięknie spływające do brzegu jeziora.


Morskie Oko z Mnicha

2. Ciężki Staw  (1612 m), dawniej mylnie Czeski Staw; Ťažké pleso. Powierzchnia 1,980 ha, długość 222 m, szerokość 125 m, głębokość 6,1 m.

Mniejszy, niżej położony z dwóch stawów w Ciężkiej Dolinie na Słowacji. Dla wielu miłośników Tatr to najpiękniejszy staw, gdyż leży w zachwycającej swą urodą Dolinie Ciężkiej. I trudno się z nimi nie zgodzić, gdy odpoczywa się na trawkach przetykanych kosówką, porastających jego brzegi i podziwia Młynarza i Ciężką Turnię, odbijające się w zielonkawej toni.


Ciężka Turnia znad Ciężkiego Stawu


3. Czarny Staw Jaworowy (1492 m), Čierne pleso. Powierzchnia 0,81 ha, długość 160 m, szerokość 85 m, głębokość 3 m.

Leży w dolnej części Czarnej Doliny Jaworowej (Słowacja), powyżej górnej granicy lasu. Dawniej staw ten był trzy razy większy niż obecnie i obejmował trawiastą równinkę po jego wschodniej stronie. Staw jest powoli zasypywany i zasadniczo wysycha, ale wykazuje duże wahania stanu wody. Jeden z najpiękniejszych i najdzikszych stawów tatrzańskich. Otoczenie jego stanowią podmokłe łąki i kosodrzewina. Leży na terenie ścisłego rezerwatu TANAP-u. Z góry podziwiamy ten staw, wychodząc ponad próg Doliny Czarnej Jaworowej, zwany Czarnymi Młakami.


 Czarny Staw Jaworowy, na drugim planie Szeroka Jaworzyńska4. Czarny Staw Gąsienicowy (1623 m), także Czarny Staw pod Kościelcem. Powierzchnia 17,79 ha, długość 666 m, szerokość 424 m, głębokość 51 m.

Największy ze Gąsienicowych Stawów, piąte jezioro w Tatrach pod względem powierzchni. Znajduje się na nim niewielka wysepka. Wypływa z niego Czarny Potok. Czarny Staw Gąsienicowy jest jednym z kilku jezior tatrzańskich, w których żyją ryby (pstrągi), ale staw ten był zarybiony sztucznie w 1881 r. Nazwa stawu pochodzi od ciemnej barwy jego wód, wywołanej przez żyjące tam sinice. Jeden z najliczniej odwiedzanych stawów w Tatrach. Tędy wiodą bardzo popularne szlaki na Kościelec, Granaty i przełęcz Zawrat. Widok znad północnego brzegu na skalne otoczenie jest imponujący, a najwspanialej prezentuje się trójkątna piramida Kościelca i tępa baszta Koziego Wierchu (2291 m; najwyższego szczytu w całości należącego do Polski). Odpoczynek turystom umilają kaczki, które podpływają i wychodzą na brzeg, prosząc o jedzenie (dokarmianie ich jest zabronione, o czym informuje tablica TPN).

 


Czarny Staw Gąsienicowy z Zadniego Kościelca

 

5. Wielki Staw Polski (1665 m). Powierzchnia 34,14 ha, długość 998 m, szerokość 452 m, głębokość 79,3 m.

Największy z Pięciu Stawów Polskich (Polska). Leży u stóp Koziego Wierchu i Miedzianego. Nie jest to największe jezioro w Tatrach, jak to często mylnie podawano (na podstawie nowszych, ale niedokładnych pomiarów), lecz drugie pod względem powierzchni po Morskim Oku. Natomiast Wielki Staw Polski jest najgłębszym i najdłuższym jeziorem w Tatrach i zarazem ma największą pojemność: 12 967 000 m3. Cała Dolina Pięciu Stawów Polskich to prześliczne miejsce Tatr, a stawy wypełniają dużą jej część. Od razu nasuwa się porównanie z Doliną Pięciu Stawów Spiskich na Słowacji. Tam jednak stawy leżą wyżej (większość ponad 2000 m. n.p.m.) i są mniejsze, za to – siłą rzeczy – ich otoczenie jest dużo bardziej surowe i wysokogórskie. Wielki Staw swym wydłużonym kształtem odbija w swej toni zarówno łagodne zbocza Liptowskich Murów, jak i ostre granie szczytów, przez które biegnie Orla Perć. Właśnie z tego szlaku jest on na podziwiamy najczęściej, ale równie pięknie prezentuje się z Miedzianego czy Gładkiego Wierchu.


Wielki Staw Polski (pośrodku) z Walentkowego WierchuCopyright nieznanetatry.pl &GÓRY