logo

Nowa droga na Galerii Osterwy


 W słowackiej części Tatr Wysokich, na Galerii Osterwy, zespół Ondrej Bizub – Matúš Šestina wytyczył nową drogę. Linia o nazwie Autonovy powstała 13 czerwca i prowadzi lewą częścią pn.- zach. ściany tzw. Lewej Turni na Galerii, w pobliżu innej drogi Ondreja Bizuba – szóstkowej Ondrejovej cesty (którą tenże autor wytyczył samotnie z asekuracją poprzedniej jesieni, 19.X.2014 r.).fot. james.skNowa linia wyceniona została na VI+ i składa się z trzech długości liny (jak donoszą autorzy przejścia, przy posiadaniu liny 60-metrowej można wspiąć się na dwa wyciągi) o wyrównanych, czwórkowo – piątkowych trudnościach, z trudniejszym ostatnim wyciągiem.


Pierwszy odcinek jest łatwy, rozgrzewkowy (III-IV). Są w nim osadzone dwa nity. Można obejść go z prawej strony, zachodem. Druga długość liny (o trudnościach V+) prowadzi w pobliżu zacięcia po prawej. Nie należy iść lewą stroną (łatwo, odcinek omszały i zarośnięty trawą). Na drugim wyciągu osadzonych jest 8 nitów i stanowisko z dwóch nitów, połączonych łańcuchem. Trzeci wyciąg (VI+) prowadzi zacięciem, a następnie płytą, przez którą należy delikatnie przetrawersować w prawo, gdzie natkniemy się jeszcze na dwa miejsca boulderowe, skąd wprost w górę do stanowiska z łańcuchem, który jest wspólny dla tej drogi i Ondrejovej cesty. Osadzono w nim 7 nitów. Drugi wyciąg drogi; fot. james.sk


 

Galerii Osterwy przybyła kolejna ciekawa propozycja, linia o nieekstremalnych trudnościach. Z pewnością o jej popularności zadecydują opinie powtarzających drogę i do takich powtórzeń zachęcamy polskich wspinaczy!

Gratulujemy autorom przejścia!

Piotr Michalski


źródło: james.sk
Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY