logo

Plakaty Muzeum Tatrzańskiego w Museo Nazionale Della Montagna w Turynie


Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem już od 5 lat współpracuje z Narodowym Muzeum Górskim w Turynie we Włoszech. Najnowszym z szeregu wspólnych przedsięwzięć jest wystawa Muzeum Tatrzańskiego w Turynie, zatytułowana TATRZAŃSKIE SPOTKANIA. PLAKATY TURYSTYCZNE I SPORTOWE 1900-1950 (INCONTRI SUI TATRA. MANIFESTI DI TURISMO E SPORT 1900-1950).

 
 
 
Wystawa plakatów ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego otwarta została w Turynie 8 listopada 2013 i trwać będzie do 6 kwietnia 2014 roku. Składa się na nią 30 plakatów ze zbiorów Muzeum, związanych z wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi, odbywającymi się w Tatrach i w Zakopanem w pierwszej połowie XX wieku.
 
Plakaty pokazywane na wystawie zrealizowali najwięksi polscy twórcy, tacy jak Stefan Norblin, Stefan Osiecki, Jerzy Skolimowski, Kazimierz Mann. Najstarszym prezentowanym plakatem jest dzieło anonimowego twórcy, reklamujące „Wieczór pieśni Zygmunta Zawrockiego w Lilianie” z 1906 roku, najnowszym – plakat Zdzisława Czaczko „Międzynarodowe Zawody narciarskie o Puchar Tatr. Zakopane 3-7.III.1948”. Na wystawie znalazła się również m.in. praca Zofii Stryjeńskiej „Zawody Narciarskie o Mistrzostwo Zakopanego” oraz plakat filmu „Biały ślad” anonimowego autora. Plakatowi temu towarzyszy projekcja fragmentów filmu „Biały ślad” z roku 1932 w reżyserii Adama Krzeptowskiego, według scenariusza Rafała Malczewskiego, pierwszego filmu, który oficjalnie reprezentował Polskę na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymał wyróżnienie za zdjęcia.
 
Museo Nazionale della Montagna wydało katalog w języku włoskim, zawierający reprodukcje wszystkich plakatów oraz trzy teksty: jeden omawiający prezentowaną kolekcję plakatów, napisany przez Annę Liscar, wieloletnią kierowniczkę Biblioteki Muzeum Tatrzańskiego, drugi o historii Zakopanego – Macieja Krupy, etnologa i dziennikarza, od kilku lat współpracującego z Muzeum Tatrzańskim oraz trzeci o plakacie górskim – Krzysztofa Dydo, kolekcjonera i znawcy plakatu polskiego, wg którego „zbiór [plakatów] Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem jest wyjątkowy, tematycznie najbogatszy w Polsce”.
 
Na wernisażu w Museo Nazionale della Montagna, obok gospodarzy - dyrektora Aldo Audisio i jego współpracowników (wśród nich Marco Ribetti i Veronica Lisino – odpowiedzialni za wystawę ze strony włoskiej) oraz przedstawicielek Muzeum Tatrzańskiego dyrektor Anny Wende-Surmiak i kierownik działu sztuki Muzeum Heleny Pitoń, obecni byli m.in. dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Paweł Stasikowski, honorowy konsul Polski w Turynie  Ulrico Leiss de Leimburg oraz przewodniczący Rady Miasta Turynu Giovanni Maria Ferraris. Nie zawiodła młodzież zakopiańska, przebywająca na turyńskiej Politechnice w ramach europejskiego programu Erasmus. Swoją obecnością zaszczycił spotkanie Zbigniew Rybczyński, reżyser i operator filmowy, laureat Oscara.
 
Otwarcie wystawy było wydarzeniem towarzyszącym DNI POLSKICH W TURYNIE pod nazwą “Festiwal nowych technologii - Odkryj Polskę”, które odbywały się w Turynie w dniach 6-8 listopada 2013.
Projekt zrealizowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane. Partner projektu: Biuro Promocji Zakopanego.
Partnerzy włoscy: Museo Nazionale della Montagna w Turynie, Compania di San Paolo, Regione Piemonte, Citta di Torimo, Club Alpino Italiano.
 
Muzeum Tatrzańskie wyraża serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji wystawy. 
Kuratorki wystawy: Danuta Janusz, Anna Wende-Surmiak
 
Koordynacja projektu: Helena Pitoń
 
Współpraca: Agata Nowakowska-Wolak, Marek Gronkowski, Krystyna Łazarczyk, Urszula Radwańska
 
Włoska edycja wystawy i katalogu: Aldo Audisio, Veronica Lisino, Gilberto Merlante, Marco Ribetti
 
Tłumaczenie na język włoski: Marzena Musiał, Bibianna Norek

Źródło: www.muzeumtatrzanskie.pl


Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY