logo

Podziemny świat Tatr


26 listopada 2010 r. rozpoczął się cykl zajęć przyrodniczych skierowanych do uczniów podhalańskich szkół średnich, pod hasłem Akademia Tatry.

Tematem piątkowego spotkania był „Podziemny świat Tatr”. Zainteresowani wysłuchali prezentacji poświęconych geologii krasu i życiu w tatrzańskich jaskiniach. Trzecią część zajęć poprowadziła Prezes Speleoklubu Tatrzańskiego Jadwiga Trojan, barwnie opowiadając o pasji eksploracji jaskiń i zachęcając do zainteresowania się działalnością jaskiniową. Zaprezentowane zostały również fotografie malowniczo przedstawiające akcje eksploratorskie zakopiańskich grotołazów w jaskiniach tatrzańskich, w jaskiniach Słoweńskiego Krasu, Morawskiego Krasu i Czarnogóry. Informacje usłyszane w piątkowe popołudnie można było zweryfikować z rzeczywistością podczas sobotniej wycieczki do Jaskini Mylnej. Uczestnicy dowiedzieli się ile jest jaskiń w polskich Tatrach, poznali mechanizm powstawania jaskini, panujący w niej klimat oraz organizmy zamieszkujące podziemny świat. Zmierzono i porównano temperaturę przy Oknach Pawlikowskiego, w korytarzach oraz w większych komorach. Obserwowano zimujące motyle nocne: szczerbówkę ksieni i paśnika jaskiniowca. Jednak głównym zadaniem była próba sklasyfikowania i inwentaryzacji hibernujących w Jaskini Mylnej nietoperzy. Policzono 76 sztuk śpiących „gacków” i stwierdzono, że jest to najprawdopodobniej nocek wąsatek (Myotis mystacinus), należący do taksonu najliczniej hibernującego w jaskiniach Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Mamy nadzieję, że temat i forma zajęć zachęciły uczestników do dalszego poznawania naszych gór w Akademii Tatry i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu, 10 grudnia, którego tematem będzie "Klimat Tatr".
 Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY