logo

Radioaktywne Tatry


Naukowcy sprawdzali, czy poziom radioaktywności w Tatrach, zwłaszcza w  jaskiniach i starych sztolniach.
W Tatrach działał Zespół z Laboratorium Ekspertyz Radiometrycznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Uczeni pod kierownictwem dra Krzysztofa Kozaka mierzyli stężenie radonu i uranu. Współpracują oni z naukowcami ze Słowenii i Węgier. Odkrywają miejsca, w których uczeni radzieccy wraz z radziecką armią prowadzili badania. Szukali uranu do wyprodukowania bomby atomowej. Rosjanie działali w całej Europie Wschodniej, od Słowenii po Sudety. W Tatrach poszukiwania uranu do prowadzone były w Dolinie Białego w Tatrach.  
Jak mówi Józef Chowaniec, specjalista ds. ochrony środowiska w TPN (www.tpn.pl), pozostały po nich szkolnie, jednak nie ma informacji, co zbadali, ile znaleźli, i gdzie wywieźli znaleziony materiał. Take informacje najprawdopodobniej posiada jedynie archiwum rosyjskie.
Przeprowadzone ostatnio w Tatrach badania wykazały śladowe ilości promieniowania uranu, w porównaniu z innymi sztolniami na Słowenii i nawet w Sudetach.
Naukowcy sprawdzali także poziom natężenia radonu w powietrzu. Okazuje się, że promieniowanie jest dość silne, szczególnie w Dolinie Kościeliskiej. Jak mówi Józef, teraz naukowcy chcą sprawdzić, jak to się rozkłada w jaskiniach, a także w schroniskach, gdzie rozłożone zostaną próbki, które zliczą promieniowanie radonu.


Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY