logo

Rusza akcja ochrony niedźwiedzia, świstaka i kozicy


Zakup lunet, noktowizorów i kamer termowizyjnych służących do obserwacji zwierząt bez ryzyka ich płoszenia – to tylko jeden z elementów akcji ochronnej niedźwiedzia, kozicy i świstaka, którą rozpoczął Tatrzański Park Narodowy we współpracy z firmą Milka.
Przypomnijmy – Milka przekaże 1 mln zł na ochronę tych właśnie symboli Tatr, które wybrane zostały w głosowaniu Internautów.
– Jeśli chodzi o zwierzęta, to nasze działania mają charakter tzw. ochrony biernej. Oznacza to, że nie ingerujemy bezpośrednio w przebieg naturalnych procesów. Zwierzęta są częścią przyrody i same muszą sobie poradzić z siłami natury. Ale muszą mieć do tego odpowiednie warunki, czyli spokój i przestrzeń do życia – tłumaczy Paweł Skawiński, dyrektor TPN. Przyrodnicy przeprowadzą obserwacje, które będą polegały na monitorowaniu liczebności oraz stanu zdrowotnego zwierząt. Jest to ważne m.in. przy walce z kłusownictwem. Pracownicy parku zostaną wyposażeni w dobry sprzęt optyczny lornetki i lunety wysokiej jakości, które umożliwiają prowadzenie obserwacji w terenie trudnodostępnym lub warunkach ograniczonej widoczności. Otrzymają też aparaty fotograficzne najnowszej generacji, wyposażone w czujnik, który pod wpływem ruchu nagrywa krótki film. Pozwolą one na zrobienie filmu lub zdjęcia również nocą, bez konieczności używania lampy błyskowej, która niepokoi i płoszy zwierzęta. Kolejnym wyposażeniem zakupionym ze środków producenta czekolady są noktowizory i kamery termowizyjne.

TPN zostanie takżę wyposażony w nowe ogrodzenia elektryczne, tzw. pastuchy elektryczne. 
TPN zamierza też monitorować drogę Łysa Polana-Polana Palenica-Włosienica-Morskie Oko. Zaparkowane auta na poboczach i nocne „rajdy” samochodowe uniemożliwiają migrację niedźwiedzi w tym rejonie. W ramach monitoringu zostaną zakupione urządzenia, które automatycznie będą liczyć pojazdy. – Jeśli okaże się, że liczba samochodów wjeżdżających w ciągu dnia różni się od liczby wydanych zezwoleń, lub, że zwierzęta są niepotrzebnie niepokojone w nocy, wprowadzimy skuteczniejsze metody zarządzania ruchem na tych drogach – informuje dyrektor TPN.
 
Środki przekazane przez „Milkę” będą też wykorzystane na badania genetyczne niedźwiedzi, które pomogą dokładnie oszacować liczebność tych drapieżników w Tatrach Polskich.
 
W ramach działań edukacyjnych zostanie wznowiona książka „ON, czyli prawie wszystko o tatrzańskim niedźwiedziu”. Powstaną też krótkie filmy o każdym z wybranych zwierząt.


Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY