logo

Sierpień w Muzeum Tatrzańskim


Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego przygotowało dla turystów i zakopiańczyków bardzo ciekawą ofertę. Zapraszamy Państwa serdecznie na wystawy w filiach Muzeum, wieczory czwartkowe z Muzeum Tatrzańskim, spotkania górskie „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, podwieczorki u Pana Kornela w Muzeum Kornela Makuszyńskiego i inne wydarzenia.


14 sierpnia (czwartek), godz.18:00 – WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM „Dziecięce lata” – o wychowaniu dzieci w góralskich rodzinach, szkolnych przeżyciach i zabawach z rówieśnikami opowie Józef Pitoń. Galeria Sztuki W. i J. Kulczyckich, Droga na Koziniec 8, wstęp wolny.

15 sierpnia (piątek), godz.16:30 - PODWIECZOREK U PANA KORNELA – Spotkanie dla dzieci w Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Tetmajera 15, wstęp wolny.

19 sierpnia (wtorek), 18:00 – warsztaty fotograficzne dla dzieci – po wysłuchaniu krótkiej opowieści na temat zdjęć dostępnych na wystawie dzieci będą mogły tworzyć kolaże z udostępnionych kserokopii fotografii. Zachęcamy do zabrania ze sobą własnych starych rodzinnych zdjęć i przygotowania krótkiej opowieści o tym kto/co się na nich znajduje. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18, wstęp wolny.

20 sierpnia (środa), 18.00 – „Błogosławiony o. Michał Czartoryski OP” – opowieść o dominikaninie, architekcie, męczenniku Powstania Warszawskiego – rodzonym starszym bracie Adama Czartoryskiego; spotkanie organizowane we współpracy z oo. Dominikanami, połączone z prezentacją zdjęć. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18, wstęp wolny.

21 sierpnia (czwartek), godz. 18:00 – WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM – „Paryżanka na Podhalu”, spotkanie z Barbarą Caillot-Dubus, która opowie o swoich Dziadkach Czartoryskich i związkach rodziny z Podhalem. Spotkanie z okazji finisażu wystawy PHOTO CLASSEUR JADWIGI I ADAMA CZARTORYSKICH. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18, wstęp wolny.

22 sierpnia (piątek), godz.16:30 – PODWIECZOREK U PANA KORNELA – Spotkanie dla dzieci w Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Tetmajera 15, wstęp wolny.

28 sierpnia (czwartek), godz.18:00 – WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM – „Z pasji do Gór, cz. 4. Everest. Na granicy między życiem a śmiercią” – spotkanie dedykowane Georgowi L. Mallory – w 90. rocznicę brytyjskiej wyprawy na Mt.Everest”. Prowadzący: Wojciech Szatkowski, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25, wstęp wolny.

29 sierpnia (piątek), godz.16:30 – PODWIECZOREK U PANA KORNELA – Spotkanie dla dzieci w Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Tetmajera 15, wstęp wolny.


Wystawy czasowe:

„STAŚ W. SKACZE PRZEZ PŁOT”. FOTOGRAFIE KLEMENTYNY HR. SZEMBEKOWEJ 
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
29 kwietnia-28 września 2014
Wyjątkowa wystawa wyjątkowych fotografii, z których większość prezentowana jest po raz pierwszy. Sto kilkanaście zdjęć autorstwa Klementyny hr. Szembekowej(1855-1929), wykonanych zostało w Zakopanem i w Tatrach w latach 1897-1905. Z kolekcji liczącej trzysta kilkadziesiąt prac (stanowiących tylko część archiwum, którego losy nie są znane) wybrano fotografie przedstawiające m. in. Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów, Brata Alberta, hr. Kęszyckiego, właściciela willi Oksza, Zakopane i jego mieszkańców. 


CHUDOBNO MIE MAMA MIAŁA…. DZIECIŃSTWO POD TATRAMI”
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, Droga na Koziniec 8
17 maja-2 listopada 2014 
Wystawa poświęcona dzieciństwu w tradycyjnej kulturze wiejskiej polskiego Podtatrza, w okresie od końca XIX wieku do pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Jej celem jest przybliżenie obrazu dzieciństwa niełatwego, naznaczonego biedą, ale też niepozbawionego ciepła, radosnych przeżyć, marzeń. Na wystawie można zobaczyć dziecięce sprzęty, ubiory, akcesoria szkolne, zabawki, rekwizyty obrzędowe oraz interesujące fotografie. Pamiątki te pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, innych muzeów i archiwów oraz od osób prywatnych. Wystawie towarzyszą kreatywne zajęcia dla dzieci, polegające na tworzeniu zabawek na wzór tych, które można obejrzeć na ekspozycji.


TATRY ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO       
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
15 marca-30 września 2014
Wystawa prezentuje pejzaże tatrzańskie autorstwa Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957), niezwykłego artysty, legendy polskiej powojennej awangardy. Eksponowane prace mają charakter „prywatny”, są pełnymi nastroju i finezji malarskimi notatkami artysty z jego wędrówek po Tatrach. Góry, obok malarstwa, były wielką pasją Andrzeja Wróblewskiego. Często w Tatrach bywał i w nich w 1957 roku zmarł. Tatrzańska część jego twórczości mało jest znana, a ma moc i oryginalność. Świetne Tatry, świetny Wróblewski.


FOTO CLASSEUR  ADAMA I JADWIGI CZARTORYSKICH
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Kościeliska 18
29 maja-20 sierpnia 2014  
Fotograficzna opowieść o przedwojennej arystokracji i ziemiaństwie. Fascynująca historia życia Adama i Jadwigi Czartoryskich widziana oczami ich wnuczki Barbary Caillot-Dubus. Na wystawie prezentujemy blisko 50 fotografii pochodzących z prywatnego archiwum Adama i Jadwigi Czartoryskich: portrety i fotografie rodzinne, pejzaże i fotoreportaże o dużych walorach artystycznych, zdjęcia dokumentujące życie codzienne przedwojennej polskiej arystokracji i ziemiaństwa


NIKIFOR. WYSTAWA ZE ZBIORÓW MUZEUM OKRĘGOWEGO W NOWYM SĄCZU
Galeria Władysława Hasiora
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
28 czerwca-28 września 2014
Nikifor (1895-1968) z Krynicy, zaliczany do grona najlepszych współczesnych malarzy naiwnych  na świecie, jest autorem kilkudziesięciu tysięcy prac, z których wiele zaginęło. Malował akwarele i gwasze, rysował ołówkiem i kredkami. Przedstawiał pejzażez Łemkowszczyzny, figuralne kompozycje o charakterze religijnym, widoki miast z wieżami, wnętrza cerkwi i kościołów, dworce i stacyjki kolejowe, autoportrety. Malował także widoki krynickich willi i pensjonatów, które kupowali jako pamiątkę kuracjusze i goście uzdrowiska.  Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu posiada bogatą kolekcję prac i pamiątek po artyście. Na wystawie w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem będzie można zobaczyć część z nich –  25 akwarel, 11 ołówkowych rysunków oraz zdjęcia krynickiego malarza.


SERCÓWECKI NA PODARUNECKI. FORMY NA SERY Z KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ZAKOPANEM

Dwór w Łopusznej
(filia Muzeum Tatrzańskiego) 
Łopuszna, ul. Gorczańska 2
11 lipca – 26 października 2014
Drewniane formy na sery owcze, to jedne z najbardziej oryginalnych sprzętów używanych w gospodarce pasterskiej. Charakteryzują się one ciekawymi kształtami i bogatym zdobnictwem. Intrygują techniką wykonania, ale przede wszystkim tajemniczymi napisami i symbolicznymi znakami wyciętymi na ich powierzchni. Interesująca jest także rola (gospodarcza i zwyczajowa) serów, który były w nich odciskane.
Na wystawie zostało zaprezentowane dwadzieścia form na sery z terenu Gorców i Orawy, zgromadzonych w latach 60. i 70. XX wieku przez Magdalenę i Stanisława Zapaśników. Od 2013 roku kolekcja należy do Muzeum Tatrzańskiego. 


PIĘKNA HELENA W OKSZY

Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza”
(filia Muzeum Tatrzańskiego) 
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
1 lipca – 30 września 2014
Portret Heleny Roj-Kozłowskiej, pochodzący z prywatnych zbiorów, to prawdziwa gratka dla wielbicieli malarstwa Rafała Malczewskiego. Bohaterka obrazu – bliska przyjaciółka artysty – bez wątpienia należała do grona najbarwniejszych i najciekawszych mieszkanek stolicy Tatr. Helena, z rodu Rojów, od najmłodszych lat miała kontakt z artystycznymi tradycjami Zakopanego. Uczyła się w słynnej Szkole Koronkarskiej i interesowała się teatrem. Już w 1917 roku napisała pierwszą sztukę „Jak carownice pasowały Janosika na zbójnika”, którą rok później zaczęto wystawiać w sali kina Sokół w Zakopanem. Przedstawienie stało się bardzo popularne, zarówno wśród miejscowych, jak i odwiedzających Podhale gości. Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY