logo

Ski-turowa wiosna w Chochołowskiej


Tego roku w Tatrach panują jeszcze wiosną znakomite warunki narciarskie. Tak dobrych już dawno nie było. Zachęcamy Czytelników www.nieznanetatry.pl do wycieczek narciarskich w naszych najwyższych górach. Zapraszamy też do naszej foto-galerii, a w niej zdjęcia z wycieczki ski-turowej w Dolinie Chochołowskiej. Dziennikarze portalu: Agnieszka Szymaszek i Wojtek Szatkowski odbyli z przyjaciółmi ładną wyprawę na Kończysty Wierch. Zapraszamy do oglądania zdjęć:) Mamy nadzieję, że zdjęcia będą wystarczającą zachętą. Do zobaczenia na grani Tatr Zachodnich! 
         

Ewa Łukaszczyk

Chochołowska to idealne miejscedo ski-turingu. Jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach. Jest położona w Tatrach Zachodnich, ma długość 10 km, powierzchnię 35,6 km² i podchodzi pod główną grań Tatr, a zaczyna się na ich przedpolu, jest więc doliną walną. Pod względem narciarstwa ski-turowego jest ona – można powiedzieć – terenem wręcz idealnym, sprzyjającym długim wyprawom na nartach. Oferuje długie i urozmaicone zjazdy z wysokich szczytów i przełęczy, urokliwe partie leśne oraz ładne spacery dolinne na nartach. Sezon narciarski zaczyna się tutaj w listopadzie lub grudniu i trwa aż do końca kwietnia, a nawet do początków maja (w wyższych partiach). Najbardziej dogodną bazą na wyprawy narciarskie jest tutaj schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Można też mieszkać w Zakopanem i dojeżdżać, ale taki wariant jest zdecydowanie mniej atrakcyjny. Możemy też kwaterować w pobliżu, tj. w schronisku PTTK na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej, ale naszym zdaniem idealnym punktem wypadowym jest właśnie schronisko PTTK na Chochołowskiej. Od niego rozpoczynamy też narciarskie wyprawy w rejonie tej urokliwej doliny. Takie wyprawy dawniej nazywano „wyrypami”.
 

Boska pogoda i widoki... Starorobociański, a na ostatnim planie Bystra
Ukoronowaniem dawnego sezonu narciarskiego, mowa o latach 20. i 30., była „wyrypa narciarska”, wycieczka na nartach z fokami, długa, nieraz kilkunastogodzinna tura. Moja propozycja to właśnie taka wycieczka na nartach turowych na najwyższy szczyt w polskich Tatrach Zachodnich – Starorobociański Wierch (2176 m), słow. nazwa Klin. Kiedyś tak pisali o podobnych wyprawach Stanisław Zieliński i Wanda Gentil–Tippenhauer w legendarnej niemal książce „W stronę Pysznej”: - Koroną turystyki zimowej jest wyrypa narciarska. Nie wycieczka, ale wyrypa. Na wycieczce wiadomo, tędy, siędy. Na wyrypie wiesz gdzie chcesz dojść, ale czy cel osiągniesz, i kiedy tego dowiesz się dopiero po wyrypie. Będziesz dobrowolnie i z nieprzymuszonej woli pchał się pod nos lawinom, kurniawom i nawisom.”
           Podobną wyrypą jest wycieczka naKończysty Wierch (2002 m.n.p.m). Od Polany Trzydniówka, za szlakiem letnim, dalej granią przez Trzydniowiański W. i Czubik.  Ważna uwaga: w razie zagrożenia lawinowego, wszystkie żleby przecinające szlak w Dolinie Starorobociańskiej są bardzo lawiniaste. Dlatego też trasy, o których piszemy jest możliwa do przejścia dopiero po wiosennych, pewnych śniegach i przy niskim stopniu zagrożenia lawinowego, jeżeli warunki są niekorzystne lub wręcz niebezpieczne, stanowczo jej nie polecamy, a nawet odradzamy. Przewyższenie ok. 1000 metrów. Wycieczka całodniowa, średnio-trudna.
 Z Kończystego W. czeka na nas piękny zjazd. Zwłaszcza granią w kierunku na Polanę Trzydniówka przez Czubik i Trzydniowiański i Krowiniec. Tam z kolei czeka nas fantazyjne kręcenie pomiędzy smrekami, szus stromym holwegiem, to przecież uciecha nie z tej ziemi! Stamtąd możemy podejść do schroniska na Polanie Chochołowskiej Nasz wyprawa była przesympatyczna. Z wielu względów. Dobrego towarzystwa przede wszystkim i pogody.
 

 
Wiosna jest długa. A w Chochołowskiej wiosną narciarskich celów nie brakuje. Bo i Wołowiec (2064 m), Jarząbczy W. (2137 m), Starorobociański, Grześ, Rakoń, Trzydniowiański W. Pamiętajmy, by nie łamać przepisów TPN. Dlatego poruszajcie się po lub w bezpośrednim pobliżu szlaków. I powodzenia:) oraz typowej, wiosennej brąz-opalenizny życzę:)
 
            TEKST i zdjęcia: Wojciech Szatkowski
 


Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY