logo

Uwaga! Żaba na drodze!


Drugoklasiści z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Zakopanem, którzy uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych "Tropy i ślady" w ramach programu "Bliżej Tatr", już 24 lutego spostrzegli pierwsze obudzone żaby trawne, szukające ciepła przy ścianach budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej. W następnych dniach pracownicy TPN obserwowali i ratowali kolejne osobniki.


Co zagraża żabom? Przede wszystkim ruch kołowy. Ospały płaz powoli kicający przez drogę na widok samochodu nieruchomieje, traktując auto jak drapieżnika, który chce go upolować. Często wtedy ginie pod kołami. Wkrótce na drodze wewnętrznej TPN prowadzącej do Centrum pojawią się tablice informujące o obecności płazów. Żaby są też zbierane i przenoszone przez jezdnię w rejon stawków w Ogrodzie Roślinności Tatrzańskiej – każdej wiosny to ważne miejsce rozrodu płazów z całej okolicy.
 
Żaba trawna jest niezwykle ważnym ogniwem w łańcuchach pokarmowych. Apelujemy do wszystkich kierowców: kiedy na drodze zobaczycie żaby, zwolnijcie i pozwólcie im przeżyć!
 
Marek Kot
Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN
Źródło: www.tpn.pl


Copyright nieznanetatry.pl &GÓRY